DIOSMINA | w Venalex

Diosmina jest substancją pochodzenia naturalnego, izolowaną pierwotnie z owoców cytrusowych (np. Citrus sinensis), a obecnie pozyskiwaną również z surowców pochodzenia roślinnego – przede wszystkim z naowocni pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium).
Diosmina jest związkiem o udokumentowanym wpływie na funkcjonowanie układu naczyniowego, a w szczególności naczyń żylnych:
• zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych, zapobiegając tym samym zastojowi krwi w układzie żylnym, przed wszystkim – w kończynach dolnych,
• poprawia drenaż limfatyczny, nasilając perystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy, działając tym samym przeciwobrzękowo, działanie to jest wyrażone najsilniej w obrębie kończyn dolnych,
• diosmina działa również ochronnie na śródbłonek naczyniowy, zapobiegając rozwojowi stanów zapalnych w małych naczyniach krwionośnych, co zmniejsza ich przepuszczalność, polepszając w konsekwencji mikrokrążenie w tkankach.

Stosowanie diosminy prowadzi do zmniejszenia dolegliwości związanych z kończynami dolnymi: obrzęku, uczucia ciężkości, skurczów i bólów łydek oraz owrzodzeń żylnych.
Mikronizacja diosminy jest niezbędnym warunkiem zapewnienia skuteczności jej działania. Diosmina, zarówno wyizolowana z owoców cytrusowych, jak i uzyskana w sposób półsyntetyczny występuje w cząsteczkach przypominających w swojej strukturze kryształy o wielkości ok. 20 mikronów. Podana doustnie w takiej postaci stosunkowo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego. Udowodniono iż proces mikronizacji – tj. rozdrobnienia cząstek diosminy do wymiarów ok. 2 mikronów w znaczący sposób ułatwia wchłanianie diosminy w jelitach.
Diosmina jest substancją znaną i używaną od wielu lat, charakteryzującą się bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa – tzn. rzadkim występowaniem objawów niepożądanych. W niektórych krajach diosmina występuje jako substancja czynna leków, w innych – jak np. w USA i szeregu krajów UE może być również składnikiem preparatów nie mających statusu produktu leczniczego (np. w USA – w dawce do 600 mg na dobę).

Czym jest DIOSMINA w Venalex?
Diosmina jest naturalnym biflawonoidem, który pierwotnie uzyskiwany był z owoców cytrusowych i roślin z rodziny rutowatych. Obecnie zwarty jest w takich preparatach jak Venalex lub Diosmin 300. Diosmina charakteryzuje się właściwościami leczniczymi, które skutecznie działają na wiele schorzeń naczyń żylnych, hemoroidy, odleżyny, a także infekcje wirusowe. Disomina działa przeciwobrzękowo, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, ma właściwości przeciwzapalne. Ponadto diosmina zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkich nóg i nocne skurcze poprzez zwiększenie drenażu limfatycznego. Diosmina bardzo poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, dlatego jej zastosowanie w profilatyce i leczeniu żylaków jest nieocenione. Należy w tym miejscu wspomnieć o tym, że diosmina posiada zdolność hamowania wydzielania histaminy, dzięki czemu powstrzymuje rozszerzanie się naczyń żylnych co również wpływa korzystnie stan naczyń żylnych i pomaga zapobiegać przewlekłej niewydolności żylnej. Diosmina stosowana jest również w profilaktyce odleżyn oraz hemoroidów. Aby osiągnąc jak najlepsze efekty lecznice lekarze sugerują przyjmowanie diosminy zmikronizowanej, czyli takiej, która występuje w postaci jak najmniejszych cząsteczek. Dzięki temu diosmina wchłania się aż w 70% z układu pokarmowego. Szczególnie dobroczynne działanie zmikronizowanej diosminy zauważono przy badaniu mikrokrążenia, które zawsze jest mocno osłabione przez przewlekłą niewydolność żylną. Diosmina zwiększa przepuszczalność małych naczyń i przepływ limfy, dlatego podkreśla się jej dobroczynny wpływ na leczenie i profilaktykę odleżyn. Oprócz tego diosmina zapobiega pękaniu drobnych naczyń, więc oprócz wyraźnych wartości leczniczych, cenne są również efekty kosmetyczno- estetyczne jakie może zapewnić diosmina. Kobiety bardzo często skarżą się na nieestetyczne pajączki na nogach. Regularne przyjmowanie preparatów z diosminą pomaga zapobiegać pękającym naczynkom.
Suplementy diety zawierające diosminę takie jak Diosmin 300 lub Venalex są przeważnie bardzo dobrze tolerowane przez organizm i bardzo rzadko występują skutki uboczne zwizane z jej stosowaniem,co jest niewątpliwie ogromną zaletą diosminy. Przerwę w przyjmowaniu diosminy na pewno powinny zrobić kobiety w ciąży i karmiące piersią, gdyż nie ma konkretnych informacji potwierdzających lub zaprzeczających temu, czy diosmina przenika do mleka matki. Poza tym konkretnym przypadkiem nie ma przeciwskazań do stosowania preparatów z diosminą, a skutki uboczne zdarzają się niewzykle rzadko, są bardzo łagodne i często związane są z nadwrażliwością chorego na inne składniki preparatów z diosminą takich jak Diosmin 300, Diosminal, Venalex.

Diosmina to związek z grupy flawonoidów. Diosmina jest substancją pochodzenia naturalnego, pozyskiwaną z owoców cytrusowych, przede wszystkim z naowocni pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium), obecnie otrzymywana jest również syntetycznie.
Diosmina działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz zwiększa tonus żylny 2-krotnie silniej niż trokserutyna. Zwiększa przepływ limfatyczny. Przywraca naczyniom włosowatym prawidłową przepuszczalność, dzięki czemu działa przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. Poprawia powrót krwi z układu żylnego, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, działa przeciwzapalnie, zwłaszcza w zapaleniach okołożylnych.
W przewodzie pokarmowym diosmina jest szybko przekształcana przy udziale flory bakteryjnej jelit w diosmetynę. Faza szybkiego wchłaniania głównego metabolitu diosminy po podaniu doustnym rozpoczyna się od drugiej godziny po podaniu leku, osiągając po 5 godzinach maksymalne stężenie we krwi. Biologiczny okres półtrwania wynosi od 26 do 43 godzin. Diosmetyna jest metabolizowana do kwasów fenolowych i/lub ich pochodnych i wydalana z moczem. Niewchłonięta diosmina jest wydalana z kałem [Wikipedia 2013, dostęp:http://pl.wikipedia.org/wiki/Diosmina].

SUBSTANCJA CZYNNA PREPARATU VENALEX®
Diosmina to związek, którego wpływ na funkcjonowanie układu naczyniowego, a zwłaszcza – naczyń żylnych został udokumentowany.
Działanie Diosminy polega w szczególności na:
- zwiększeniu napięcia ścian naczyń żylnych, zapobiegając tym samym zastojowi krwi w układzie żylnym, głównie w kończynach dolnych;
- wspomaganiu drenażu limfatycznego, nasilając perystaltykę naczyń chłonnych oraz przepływ limfy, działając w ten sposób przeciwobrzękowo, przede wszystkim w kończynach dolnych;
- działaniu ochronnym na śródbłonek naczyniowy, zapobiegając dzięki temu rozwojowi stanów zapalnych w małych naczyniach krwionośnych, co w efekcie zmniejsza ich przepuszczalność, usprawniając w efekcie mikrokrążenie w tkankach.

Innowacyjna mikronizacja diosminy
Mikronizacja diosminy jest koniecznym warunkiem zapewnienia skuteczności jej działania. Wynika to z faktu, iż diosmina, pozyskiwana z owoców cytrusowych, występuje w cząsteczkach podobnych do kryształów o wielkości ok. 20 mikronów.
W takiej postaci diosmina bardzo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego. Dzięki badaniom udowodniono, że proces mikronizacji, czyli rozdrobnienia cząstek diosminy do wymiarów ok. 2 mikronów, w istotny sposób ułatwia wchłanianie diosminy w jelitach.
Substancja czynna użyta do produkcji Venalex® została w istotnym stopniu zmikronizowana: ponad 80% cząstek diosminy poddanej procesowi mikronizacji nie przekracza w swoich wymiarach 2 mikronów, a 98% - 5 mikronów. Dzięki temu zapewniona została wysoka przyswajalność preparatu Venalex z przewodu pokarmowego.
Diosmina jest substancją popularną i używaną od wielu lat, charakteryzującą się bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa, czyli rzadkim występowaniem objawów niepożądanych. W niektórych krajach diosmina występuje jako substancja czynna leków, w innych – jak np. w USA i szeregu krajów UE może być również składnikiem preparatów nie mających statusu produktu leczniczego (np. w USA w dawce do 600 mg na dobę).
Diosmina zawarta w preparacie Venalex Ethifarm® w 100% odpowiada kryteriom czystości określonym w najnowszej Farmakopei Europejskiej VI (EP6).
Pełna zgodność z wymogami EP6 minimalizuje (i tak znikome) ryzyko wystąpienia objawów nietolerancji, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu.

CZYM JEST VENALEX ?
Venalex® jest suplementem diety przeznaczonym na osób dorosłych. Jest to preparat zawierający zmikronizowaną diosminę – substancję pochodzenia naturalnego o korzystnym wpływie na funkcjonowanie układu naczyniowego. Zawiera tekże hesperydynę

SKŁAD DIOSMIN VENALEX
Diosmina® 450 mg, żelatyna, hesperydyna, talk, sole magnezowe kwasów tłuszczowych– substancja przeciwzbrylająca, krzemian glinowo-potasowy– nośnik, dwutlenek tytanu– barwnik, błękit patentowy V, azorubina.

KIEDY I JAK STOSOWAĆ VENALEX?
Dorośli: 1 kapsułka dziennie.

Nie należy przekraczać zalecanej porcji dziennej.
Jednocześnie suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety, skład podobny do Detralex.